Haber

Rektör kendisini 2 fakültenin dekanı, eşini ise yüksek lisans öğrencisi yaptı.

Göreve başladıktan 12 gün sonra ihaleye çıkan ve kendisine lüks bir yönetici arabası kiralayan Şırnak Üniversitesi Rektörü Abdürrahim Alkış’ın, kendisini iki fakültenin dekanı olarak atadığı ve eşini de üniversiteye yüksek lisans öğrencisi olarak kaydettirdiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Haziran ayında kendisini İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak atayan Alkış, bu kez kendisini yeniden Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak “atadı”.

Yeniçağlı Gamze Dağ’ın haberine göre Alkış, “üniversitedeki gücünü” kullanarak eşini kendi alanı olan “Sufi” yüksek lisans programına kaydettirdi.

Üniversitenin yayınladığı lisansüstü değerlendirme sonuçları listesine göre Ebru Nazlı Alkış, lisans mezuniyet notu 73.86 ve ALES puanı 70.24 ile mezun olmaya hak kazandı. Programa girmek isteyen ancak kabul edilmeyen Ahmet Demir isimli öğrencinin merkezi sınav puanları daha yüksek olmasına rağmen, üniversitenin yaptığı bilim sınavıyla toplam ortalamanın rektör eşi Alkış’ın altına düştüğü görülüyor.

YETKİLİ ARAÇA HER AY 36 BİN LİRA ÖDENİYOR

Rektör Alkış’ın lüks makam aracının devlete kira bedeli yıllık 402 bin 84 TL 96 kuruş oldu. Şırnak Üniversitesi, Rektörün lüks yönetici aracına yakıt ve sürücü hariç her ay 36 bin TL ödüyor.

PERSONEL YARI BOŞ

2008 yılında kurulan Şırnak Üniversitesi’nde toplam 630 akademik ekip bulunmaktadır. Okulda 325 akademisyen görev yapıyor. Buna göre okuldaki ekibin sadece yüzde 52’si dolu. 12 profesör, 31 doçent, 101 Dr. Öğretim görevlisi, 115 öğretim görevlisi ve 66 araştırma görevlisi bulunmaktadır. (HABER MERKEZİ)

yalihuyuk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu