Haber

Türk askeri Kosova’da Zubin Potok’ta göreve başladı

Kosova Barış Gücü’ne (KFOR) bağlı olarak görev yapan Türk askeri, Sırp çoğunluğun yaşadığı Mitrovica’daki Zubin Potok’ta göreve başladı.

Kosova’da son günlerde artan tansiyonun ardından NATO’nun talebiyle Kosova’ya gelen Türk komando birliği, ülkenin kuzey bölgesinde tansiyonun yüksek olduğu Mitrovica’ya bağlı Zubin Potok’ta görev başlattı. Türk askerleri, bölgenin güvenliğini sağlamak için Zubin Potok’ta her gün devriye geziyor.

Polisler serbest bırakılmadı

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta yaşadığı Zubin Potok ve diğer belediyelerde küçük grupların gösterileri yaklaşık bir aydır devam ederken, dün 3 Kosova polisi Sırp bölgesine geçtikleri gerekçesiyle Sırp polisi tarafından gözaltına alındı. Kosova Devlet Başkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti’nin polis memurlarının serbest bırakılmasına ilişkin yaptıkları açıklamalara rağmen polisler henüz serbest bırakılmadı.

Sırbistan’dan gelen tüm mallara yasak

Bu gelişmelerin ardından dün gece Kosova Başbakanı Kurti bir açıklama yaparak Sırbistan’dan gelen tüm malların Kosova’ya girişini yasakladığını duyurdu. Kurti, Sırp plakalı araçların Kosova’ya götürülmeyeceğine de değindi. – PRİZREN

haber-simav.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu